Na całym świecie gry karciane cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Jedni przystępują do gry w karty dla zabicia czasu, amatorsko, a inni rywalizują regularnie, szlifując swoje umiejętności i tym samym poprawiając strategię. Poker to jedna z najpopularniejszych gier karcianych nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.
Czym jest Poker Texas Holdem?
Warto zaznaczyć, że poker ma kilka odmian a jedną z nich jest Texas holdem poker. Wiele osób, szczególnie początkujących, które do tej pory nie miało okazji grać w pokera, ma niechętne nastawienie do tej gry karcianej, obawiając się, że jest bardzo skomplikowana, a opanowanie zasad gry wymaga wiele czasu. Nic z tych rzeczy, to mylne przekonanie! Grę w pokera, w tym Texas holdem poker każdy gracz opanuje bardzo szybko! Co to jest Texas holdem poker? Jak grać w pokera? Jakie są pozycje w tej grze karcianej oraz jak prezentują się najważniejsze zasady pokera? Zostań z nami, aby poznać szczegóły i zasady gry!
Texas Poker Holdem jest najpopularniejszą odmianą gry w pokera. Do rywalizacji potrzebnych jest co najmniej dwóch graczy oraz pełna talia 52. kart. Gra w Poker Texas Holdem wiąże się z obecnością dealera – rozdającego, natomiast gracze po prawej i lewej stronie wkładają do puli stawki w ciemno. Później wykonują oni ruchy jak: pas, sprawdzanie, podbijanie, czy czekanie, a po licytacji na środku wykładane są trzy karty wspólne. W dalszej części tekstu przytoczymy zasady texas hold’em.
Pozycje w Texas Hold’em
Podczas gry w Poker Texas Holdem wszyscy gracze biorący udział w rozgrywce zasiadają na określonych pozycjach. Pozycja w pokerze to nic innego jak miejsce gracza przy stole względem dealera, czyli rozdającego. Osoba będąca na pozycji rozdającego ma przed sobą żeton, a więc jego pozycja to tak zwany button. Po lewej stronie zasiadają gracze, którzy wpłacają blindy. Pierwszy z tego grona wpłaca małego blinda, natomiast drugi dużego blinda. Tuż za nimi ulokowany jest gracz, który podejmuje decyzję jako pierwszy, a więc Under the Gun w skrócie UTG. W przypadku rywalizacji w pokera przy stole dla dziewięciu osób do obsadzenia są jeszcze pozycje dla pięciu graczy. Dwaj zawodnicy, którzy znajdują się za Under the Gun są na wczesnej pozycji, kolejni dwaj zajmują middle position, natomiast osoba, ulokowana przed buttonem znajduje się na pozycji późnej – late position – cut-off.
Pozycje w pokerze Texas Hold’em, podobnie jak układy kart, są jednymi z najważniejszych aspektów gry, znacząco wpływającym na strategię i wyniki gracza. Warto w tym miejscu podkreślić, że gracze w późniejszej pozycji mają dostęp do większej ilości informacji, ponieważ mogą obserwować akcje rywali, zanim sami podejmą decyzję. Wiedzą o tym, jakie akcje podjęli przeciwnicy, co pomaga w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji. Ponadto im późniejsza pozycja, tym większa kontrola puli. Zawodnicy mogą decydować, czy chcą zagrać agresywnie, zwiększając pulę, czy też bardziej pasywnie, kontrolując jej rozmiar. Co więcej, gracze w późniejszej pozycji rzadziej spotykają się z agresywnymi zagraniami ze strony rywali, co zmniejsza ryzyko zmuszenia ich do spasowania.
Dla ukazania kontrastu należy podkreślić, że gracze znajdujący się na wczesnej pozycji podczas rozgrywki w pokera nie mają wielu informacji o kartach przeciwników i tym samym zmuszeni są do zagrywania w ciemno, grając wyłącznie własnymi kartami.
Jak grać w Texas Hold’em
Każdy nowy gracz, który rozpoczyna przygodę z pokerem, powinien dokładnie poznać zasady tej gry karcianej. Kluczowym aspektem jest nabycie podstawowych informacji, aby świadomie rywalizować z innymi graczami i dążyć do zwycięstwa. Aby rozpocząć pokerową potyczkę, konieczna jest obecność przynajmniej dwóch osób oraz jedna talia, czyli 52. karty. W dobrych praktykach pokerowych rywalizacji można wskazać fakt, że w grze nie powinno uczestniczyć więcej niż dziesięć osób.
Grając w pokera, gracze zasiadają przy jednym stole, a rozgrywka rozpoczyna się od tasowania kart przez dealera, czyli rozdającego karty. Rozdaje on wszystkim graczom po dwie karty, zaczynając od osoby, która znajduje się na pozycji small blind. Po lewej stronie od small blind ulokowany jest big blind. Warto zaznaczyć, że gracz będący small blindem przed rozdaniem przekazuje do puli omówioną kwotę. Z kolei big blind musi przeznaczyć jej dwukrotność. W momencie, gdy wszystkie karty zostaną rozdane, to wówczas pierwszą decyzję podejmuje osoba, która znajduje się po lewej stronie big blinda, a w dalszej części gra przebiega według wskazówek zegara. Osoby uczestniczące w rozgrywce mogą podejmować decyzje, czy przeznaczają taką samą kwotę jak big blind i wyrównują stawkę, czy ją przebijają, czy wstrzymują się i tym samym rezygnują z udziału w danym rozdaniu. W tym miejscu warto podkreślić, że gracz, który wylicytuje najwięcej, lecz nie zostanie sprawdzony, zgarnia całą pulę. W przypadku sprawdzenia konkurenta przez jednego z graczy następuje pokazanie kart, a ze zwycięstwa cieszy się osoba, która ma najbardziej wartościowy układ pięciu kart w danym momencie.
Bardzo ważnym elementem podczas gry w pokera są karty wspólne, które ulokowane są na środku stołu po każdym rozdaniu. Po licytacji dealer lub krupier odkrywają po trzy karty, czyli flopa. Następnie odbywa się licytacja kolejnej karty – turn. Ostatnią z kart, którą gracze mogą licytować nazywa się river – piąta karta. W dalszej części gry gracze odsłaniają swoje karty i porównują, jakie udało im się skompletować układy. Wspomniane pięć kart, które znajdują się na środku, to karty wspólne dla wszystkich. Każdy gracz może z nich korzystać. W efekcie zawodnicy mają siedem kart – pięć wspólnych, dwie własne, które są z nimi od początku rozgrywki. Na tym etapie gry w pokera uczestnik staje przed wyborem, ponieważ musi zdecydować się na karty, które dają mu najkorzystniejszy układ i pozwolą mu zwyciężyć. Jeśli dwóch graczy skompletowało dokładnie taki sam układ kart, to wówczas liczy się wyłącznie najwyższa karta.