i-bukmacher.pl

Blog o sporcie i zakładach bukmacherskich

Rodzaje zakładów

Handicap azjatycki a europejski – czym się różnią?

Handicap azjatycki a europejski – czym się różnią?

Oprócz tradycyjnych zakładów na końcowe zwycięstwo danej drużyny, bukmacherzy umożliwiają obstawianie rozmaitych zdarzeń, takich jak: liczba goli, liczba rzutów rożnych, zdobycie bramki przez zespół, czy zachowanie czystego konta. W ofercie znajdziemy także możliwość obstawienia handicapu. Co znaczy handicap w bukmacherce? Jakie są zasady działania handicapu w zakładach bukmacherskich oraz jakie są największe różnice pomiędzy handicapem azjatyckim, a handicapem europejskim? 

Co to jest handicap w zakładach bukmacherskich?

Klienci zakładów bukmacherskich z pewnością spotkali na swojej drodze handicap. Choć termin ten przez większą część osób jest powszechnie znany to nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak dokładnie handicap działa w bukmacherce. Handicap STS to liczba punktów lub bramek, jaką bukmacher wystawiający zakłady odejmuje lub dodaje do konta jednej z drużyn biorących udział w spotkaniu, a jego głównym założeniem jest wyrównanie szans obydwu stron pojedynku.

Handicap azjatycki

Handicap azjatycki jest zakładem dwudrogowym, co oznacza, że z dostępnych do obstawienia wyników meczów wyeliminowany został remis. Tym samym klienci STS mają do wytypowania wygraną gospodarzy (1) lub zwycięstwo gości (2). W przypadku remisu po uwzględnieniu zastosowanego handicapu zdarzenie jest anulowane, a stawka zwracana na konto klienta (DNB – draw now bet). Takie rozwiązanie powoduje, że klienci najlepszego polskiego bukmachera zachowują dokładnie 50% szans na wygraną!

Obstawiając linię handicapu azjatyckiego można użyć liczb całkowitych (+1.0, -1,0), a także połówek (+0.5, -1,5), co oznacza, że przed spotkaniem punkty są dodawane, bądź odejmowane z konta danej drużyny. Ma to wpływ na bardziej wyrównane kursy. 

Handicap azjatycki oprócz piłki nożnej ma zastosowanie także w tenisie i siatkówce. Ze względu na formułę rywalizacji sportowych w powyższych dyscyplinach szczególnie popularny jest handicap setowy. Handicap azjatycki klienci STS bardzo często wybierają również w koszykówce, tym samym dodając lub odejmując liczbę rzuconych punktów przez daną drużynę. 

Handicap europejski

Handicap europejski, a inaczej handicap trzydrogowy to najprostszy typ zakładów tego rodzaju. Handicap 1×2 tradycyjnie oferuje możliwość obstawienia zwycięstwa gospodarzy, remisu lub wygranej gości. W rzeczywistości korzystając ze zdarzenia handicapu europejskiego dajemy dodatkowe szanse jednej z drużyn. W tym celu posługujemy się wyłącznie liczbami całkowitymi (-1.0, +2.0). Obstawienie handicapu 0:1 oznacza, że drużyna gości rozpoczyna spotkanie z przewagą jednej bramki. Obstawiając zwycięstwo gospodarzy muszą oni zakończyć mecz zwycięstwem przynajmniej dwoma bramkami. W przypadku wytypowania remisu drużyna gospodarzy musi zdobyć o jedną bramkę więcej od swoich rywali. Przy handicapie 0:1 i postawieniu na zakończenie meczu na korzyść gości zakład zostanie rozstrzygnięty pozytywnie, jeżeli wynik na boisku będzie remisowy bądź goście zwyciężą dowolną liczbą bramek. 

Handicap azjatycki a europejski – różnice 

Podstawową różnicą pomiędzy handicapem azjatyckim a europejskim jest liczba możliwych do obstawienia końcowych rozstrzygnięć. Handicap azjatycki oferuje zakłady dwudrogowe – nie można obstawić remisu, natomiast handicap europejski zawiera tę opcję. Ponadto korzystając z handicapów azjatyckich klienci mogą wybierać handicapy uwzględniające połówki.